Rozwiązywanie zadań

Przedmiotem który w tym roku wzbudzał wiele emocji wśród maturzystów była matematyka. Od niedawna przywrócono ją jako przedmiot obowiązkowy do zdawania na maturze. Efektem jest co czwarta oblana matura z matematyki w tym roku szkolnym. Tymczasem pomysł sam w sobie nie jest zły. Jego przeciwnicy pytają komu potrzebne rozwiązywanie zadań z całkami i różniczkami.


Rozwiązywanie zadań – galeria

tablice interaktywne

Foto: abcprezentacji.pl

tablice interaktywne

Foto: hardwax.pl

Tymczasem takich treści na maturze nie ma, nie było i nie będzie, ponieważ rozwiązywanie zadań obejmuje tylko zagadnienia ogólne, takie, których uczą się wszyscy przeciętni uczniowie. W dodatku można mieć przy sobie tablice matematyczne z wszystkimi chyba możliwymi pomocnymi wzorami. Ktoś pyta po co to jest nam potrzebne. Rozwiązywanie zadań matematycznych jest potrzebne tak samo, jak analizowanie Hamleta Szekspira.

Ani jedno ani drugie nie jest…

Ani jedno ani drugie nie jest potrzebne w życiu bezpośrednio, ale tak jak teksty w języku polskim spełniają swoje zadania kształcąc pewne umiejętności oraz budząc uczucia i emocje, tak matematyka uczy logicznego myślenia, o pewnych podstawach, bez znajomości których możemy zostać oszukani na przykład na oprocentowaniu w banku o zwykłym sklepie nie wspominając. Rozwiązywanie zadań matematycznych może być swoistym rodzajem rozrywki, nawet dla humanisty, który powinien potraktować to ćwiczenie jako poszerzanie swojego umysłu i rozbudzanie wyobraźni.

Matematyka na maturze to nie nowość, była ona obecna na tym egzaminie dwadzieścia sześć lat temu, a to na pewno jedna z niewielu mądrych decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Autor poleca również stronę: tablice interaktywne